Неділя, 29.11.2020, 14:52
Вітаю Вас Гість | RSS

Мій сайт

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Архів записів
Друзі сайту
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store
 • Best uCoz Websites
 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  За рішенням Всесвітньої федерації серця щорічно 29 вересня відзначається Всесвітній день серця. Цього дня Всесвітня федерація серця закликає політиків, медиків, організації пацієнтів і приватних осіб активізувати зусилля, спрямовані на зменшення тягаря хвороб серця і інсульту.
  Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є головною причиною смерті у всьому світі: ні з якої іншої причини щорічно не помирає стільки людей, скільки від ССЗ.
  За оцінками, в 2012 році від ССЗ померло 17,5 мільйона чоловік, що склало 31% всіх випадків смерті у світі. З цього числа 7,4 мільйона чоловік померли від ішемічної хвороби серця і 6,7 мільйона чоловік в результаті інсульту.
  Хвороби системи кровообігу зумовлюють більше половини всіх випадків смерті та третину причин інвалідності. В Україні серцево-судинна патологія стає причиною смерті близько 500 тисяч чоловік щорічно. Серед країн Європи Україна посідає одне з перших місць за рівнем загальної смертності від хвороб системи кровообігу та мозкових інсультів і одне з останніх місць за показниками середньої тривалості життя.
  У Вінницькій області загальна захворюваність хворобами системи кровообігу становить 6231,0 на 10 тисяч населення, по Україні – 5839,0. Показник по області на 6,3% перевищує показник по Україні. Щороку на Вінниччині від ішемічної хвороби серця помирає понад 15 тис. хворих та 230 – 250 хворих інфарктом міокарду. Протягом кожного року реєструється 18,1 -17,1 тис. хворих гострим коронарним синдромом.
  У 2015 році темою Всесвітнього Дня серця вибраний заклик: "Здоровий вибір для здорового серця завжди і скрізь". Акцент робиться на профілактику серцево-судинних захворювань в усіх групах населення.
  Нераціональне харчування, низька фізична активність і паління є провідними причинами хвороб серця і судин. Нездоровий спосіб життя, який призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому їх профілактику слід починати з дитинства. Всесвітня федерація серця закликає направити основні зусилля на запобігання вживання тютюну і на пропаганду здорового харчування і фізичної активності серед дітей і молоді. На відміну від дорослих, діти рідко скаржаться на симптоми, характерні для захворювань серцево-судинної системи, тому необхідно ретельніше проводити опитування та обстеження дитини. Також слід пам'ятати, що при незначних проявах захворювання дитина довгий час може нормально рости і розвиватися, грати і бігати разом із здоровими дітьми. Проте несвоєчасна діагностика захворювання серця може привести до розвитку важкого захворювання.
  Оскільки з віком ризик серцево-судинних захворювань підвищується, необхідно вживати заходи для його зниження. Окрім здорового способу життя, в дорослому віці необхідно розвивати культуру здоров'я, яка включає і регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань і чинників ризику їх розвитку, і навички боротьби із стресом, і прийоми збереження здоров'я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації.
  Головні фактори ризику виникнення та розвитку серцево-судинних захворювань можна розділити на дві групи.
  ФР , на які людина не може впливати. До них відносяться:
  вік;
  стать;
  спадкова схильність.
   
  ФР на які людина може впливати. До них відносяться:
  паління;
  нездорове харчування;
  низький рівень фізичної активності;
  надмірне споживання алкоголю;
  надмірна вага/ожиріння;
  підвищений артеріальний тиск;
  підвищений рівень холестерину;
  підвищений рівень глюкози;
  психосоціальні чинники (стрес, тривожність, депресія).
   
  80% передчасних інфарктів і інсультів може бути попереджено. Основними заходами профілактики є правильний раціон харчування, регулярна фізична активність і утримання від вживання тютюнових виробів.
  МЕТОДИ КОМПЛЕКСНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ ССЗ:
  підтримка рівня ХС не вище 5 ммоль/л у здорових людей і не вище 4,5 ммоль/л у хворих серцево-судинними захворюваннями або/і цукровим діабетом;
  підтримка рівня АТ не вище 140/90 мм рт.ст.;
  відмова від паління;
  забезпечення достатнім фізичним навантаженням (ходьба, плавання та ін. 4-5 раз на тиждень по 30 хв.).
   
  Правильне харчування - невід'ємна частина здорового способу життя. Здорове харчування сприяє корекції порушень профілю ХС в крові і зниженню АТ, воно є товаришем і помічником їх медикаментозного лікування.

  ОСНОВНІ ПРАВИЛА ДІЄТИ, ЩО ЗНИЖУЄ РИЗИК СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ:
  ► зниження надмірної ваги, визначеної за допомогою індексу маси тіла (ІМТ), обчисленого за формулою відношення вага в кг/(зріст у м)2, необхідне при величині цього відношення більше 28, особливо при об'ємі талії більше 88 см для жінок і більше 102 см для чоловіків. Найефективніше досягається зниженням споживання жирів і простих вуглеводів (цукор, мед, солодкі газовані напої), а також підвищенням фізичних навантажень (ходьба, спорт);
  ► велику частину калорійності харчування - 50-60% повинні складати вуглеводи овочів, фруктів, зернових продуктів, що містять багато клітковини (у тому числі водорозчинної). Це пектин, клейковина цельнозерновых продуктів, які виводять ХС з кишечника. Споживання простих вуглеводів (цукру, меду) - не більше 30-40 г на добу;
  ► білок повинен складати не менше 10-20% калорийності, тобто 100-120 г на добу, у тому числі рослинний білок, яким багаті бобові продукти і горіхи;
  ► потрібне забезпечення організму вітамінами у фізіологічних кількостях, у тому числі антиоксидантами (вітаміни А, С, Е), фолієвою кислотою;
   
  ► споживання жиру повинне відповідати приблизно 30% калорійності харчування, при нормальній вазі для чоловіків це 75-90 г, для жінок - 50-65 г на добу. Насичені жири (тваринні, тверді рослинні жири) - 1/3 споживаних жирів, інші 2/3 жирів мають бути ненасиченими, рідкими жирами. Це рослинні олії (потрібні і соняшникова, і оливкова) і жир риби. Обмеження споживання тваринних жирів веде до зниження споживання ХС, що міститься в них.
   
  У останні десятиліття з'явилися грунтовні наукові дані про деякі особливо "атерогенні" жири, тобто які сприяють розвитку атеросклерозу і пов'язаних з ним захворювань судин і серця. До таких речовин відносяться так звані транс-ізомери жирних кислот, тобто жирні кислоти зі зміненою в порівнянні з найбільш поширеною в природі просторовою структурою. Споживання транс-форм жирних кислот зв'язане з підвищеним ризиком ішемічної хвороби серця, що доведено у ряді наукових профілактичних програм.
  За рекомендаціями ВООЗ в харчуванні не повинно бути більший за 1% транс-форм жирних кислот, але досі в нашій країні кількість транс-ізомерів навіть не виноситься на етикетки жирових продуктів, що було б надзвичайно доцільним для людей і медичної громадськості, що прагнуть до оздоровлення живлення.
  Відомо, що в натуральних, таких, що не пройшли спеціальну обробку рослинних жирах (оліях) містяться тільки цис-изомери жирних кислот, які не чинять несприятливої дії на судини. У вершковому маслі кількість транс-ізомерів складає 5-8%. Основна небезпека утворення значної кількості (до 48%) транс-изомеров пов'язана з виробництвом маргаринів, які отримують старим способом пропускання водню через рідку рослинну (наприклад, соняшникову) олію при високій температурі. Вживання в їжу таких маргаринів багаторазово підвищує ризик розвитку атеросклерозу.
  На сьогодні розроблений і використовується деякими виробниками інший спосіб отримання схожих на вершкове масло рослинно-жирових спредів, при якому транс-ізомери жирних кислот не утворюються. Він полягає в інтенсивному змішуванні рослинних рідких олій (соняшникова, соєва) з рослинними, але твердими оліями (пальмове, кокосове) без нагрівання. Внаслідок такої технології виходить продукт, що не містить ні холестерину, ні транс-ізомерів, - жировий продукт, що відповідає вимогам здорового харчування. 

  Прямуй дорогою здорового серця.